DĚTI STÁLE VÍCE DOPLÁCEJÍ NA NEZAMĚSTNANÉ RODIČE - Jiří Vavroň, Právo

13.01.2011 07:32

 


Evropské země včetně Česka musí cílevědoměji řešit nedostatek nových pracovních míst a vysoký počet lidí bez práce, které představují deset procent práceschopného obyvatelstva. V rodinách nezaměstnaných žije kolem osmi procent všech českých dětí do 17 let.

Omezení příjmů rodin z důvodů ztráty práce jednoho či obou rodičů – a v případě Česka nezaměstnanosti delší než jeden rok – se projevují právě na snížení možnosti dětí rozvíjet svoje znalosti, pokračovat se studiu či navštěvovat zájmové kroužky ve volném čase.

Podíl dětí žijících v rodině nezaměstnaných trápí značnou část evropských zemí. I zde se příjmová chudoba rodiny projevuje v omezených možnostech studia, ale i v pouliční kriminalitě mladistvých. Tyto problémy mají například ve Velké Británii (17,5 % dětí) či ve Španělsku (téměř 10 % dětí do 17 let). Ve středoevropském regionu patří v tomto směru k nejhůře postiženým Maďarsko.

Rodiny nezaměstnaných a rodiny, které nemají žádné finanční rezervy, patří mezi nejvíce ohrožené chudobou. Obtíže při hledání práce se následně projevují i v dalších sociálních problémech, zhoršují například vztahy a soužití Čechů s cizinci, kteří v ČR pracují.

Kdo hledá nejhůře

Vysoký počet nezaměstnaných zůstává i přesto, že jak česká, tak i evropské ekonomiky vykazují oživení. Podle ekonomů je to přirozený jev – firmy zefektivnily výrobu a nehodlají zvyšovat produktivitu přibíráním lidí. Například v letošním roce předpokládá podle průzkumu PwC přijímat nové pracovníky pouze 14 procent firem, další propouštění ale 16 procent firem. Ve světě jsou čísla lepší, ale také nijak přehnaně optimistická – nabírat nové zaměstnance chce 23 procent firem, 11 % chce propouštět. Navíc i ty české a zahraniční firmy, které chtějí nabírat, plánují pouze doplnit počty zaměstnanců na předkrizový stav.

Šéf amerického Federálního systému Ben Bernanke varoval, že může trvat dalších šest let, než se nezaměstnanost vrátí na historicky obvyklejších šest procent.

Sehnat práci je u nás těžké zejména pro mladé lidi. Volných pracovních míst pro absolventy škol a mladistvé například loni v prosinci bylo v Česku registrováno pouze 4719. Na jedno volné místo tak připadalo 7,5 uchazeče z této kategorie. Mezi další ohrožené skupiny patří také lidé, kteří ztratili práci po padesátce nebo v předdůchodovém věku.

( Část materiálu z internetového zpravodajství novinky.cz)

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode